کد دعای فرج برای وبلاگ

تسنیم شیعه - تسنیم
جانم فدای رفیقی که هیچگاه فراموشم نکرده است حتّی وقتهایی که به یادش نبوده ام...

تسنیم

چهارشنبه 8 شهریور 1391 04:31 ق.ظ

نویسنده : مجتبی صابری

«تسنیم» از ریشه «سنم» به قسمت بالای هر چیزی می گویند. واژه «تسنیم» یک بار در قرآن کریم آمده است، آن جا که می فرماید: «وَ مِزاجُهُ مِنْ تَسْنیم»مطففین، 27،این واژه در آیه بعد چنین معنا شده است: «عَیْنًا یَشْرَبُ بها الْمُقَرَّبُونَ».بنابر این، تسنیم عبارت است از: چشمه‏ اى که مقرّبان (درگاه خداوند) از آن مى ‏نوشند. در روایتی رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلّم) می فرماید: تسنیم از بهترین نوشیدنى های بهشت است که آل محمد (صلی الله علیه و آله و سلّم) از آن مى ‏نوشند. و آنان از مقرّبان سابقه‏ دار هستند که شامل رسول اللَّه و على و خدیجه و ذریّه آنان (علیهم السلام) که در ایمان و عمل به رسول خدا و امیر مؤمنان اقتدا کردند می شود.

گوشه ای از آنچه در برخی تفاسیر در این باره آمده چنین است: «از این آیات استفاده مى‏ شود که «تسنیم» پاک ترین شراب بهشتى است که مقربان آن را به طور خالص مى‏ نوشند،در این که چرا این شراب یا این چشمه «تسنیم» نامیده شده است، می گویند یا به دلیل آن است که این چشمه از رفعت و رتبه بزرگی برخوردار است و یا شرابى است از آسمان بهشت فرو مى‏ریزد. همچنین گفته اند: در حقیقت شراب هاى بهشتى انواعى دارد: بعضى در نهرها جارى است که در آیات متعددى از قرآن به آن اشاره شده است. و بعضى در ظرف هاى دربسته مهر شده است، و از همه مهم تر شرابى است که از آسمان بهشت و یا طبقات بالاى آن فرو مى ‏ریزد و این همان شراب «تسنیم» است که هیچ یک از نوشیدنی هاى بهشتى به پاى آن نمى ‏رسد، و طبعاً تأثیرى که در روح و جان بهشتیان مى ‏گذارد از همه عالی تر و پر جاذبه ‏تر و عمیق تر است، و نشئه روحانى حاصل از آن غیر قابل توصیف است.»
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: چهارشنبه 8 شهریور 1391 04:44 ق.ظشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic